با استفاده از ابزار repair وردپرس، دیتابیس بهینه تری داشته باشید

تاریخ: 08 فروردین 1400

وردپرس درون خودش، یک ابزار درونی فیکس کردن و بهینه کردن دیتابیس دارد. در مطلب بهینه سازی جدول های وردپرس با استفاده از phpmyadmin، مشاهده کردیم که ابزار درونی phpmyadmin به ما کمک می کرد که حجم دیتابیس را به شکل قابل ملاحظه ای بهینه کنیم. هم چنین phpmyadmin ابزار تعمیر جدول ها را نیز دارد که می توانستیم از آن استفاده کنیم.

اما این ویژگی و حتی فراتر از آن توسط خود وردپرس نیز ارائه شده است که به حالت تعمیر وردپرس یا wordpress database repair معروف است. این ویژگی شامل دو بخش است. اولی بهینه سازی جدول های وردپرس معادل Optimize Table در phpmyadmin و دومی تعمیر جدول های وردپرس معادل Repair table در phpmyadmin.

فعال سازی ویژگی تعمیر وردپرس

قبل از اینکه اقدام به استفاده از این ویژگی نماییم، لازم است ابتدا آن را فعال کنیم. وردپرس به دلیل ملاحظات امنیتی، به صورت پیشفرض آن را غیرفعال کرده است و لازم است بعد از استفاده از این ویژگی نیز آن را غیرفعال نماییم.

برای فعال کردن حالت تعمیر وردپرس، کد زیر را به فایل کانفیگ وردپرس اضافه نمایید. (wp-config.php در روت وردپرس)

 
define( 'WP_ALLOW_REPAIR', true );

 

اکنون به آدرس زیر بروید و تعمیر و نگه داری را شروع کنید. (به جای youraddress.com) سایت اصلی خودتان را وارد نمایید)

 
www.yoursite.com/wp-admin/maint/repair.php

 

با استفاده از ابزار repair وردپرس، دیتابیس بهینه تری داشته باشید

نکته مهم: قبل از انجام هر کدام از موارد این صفحه، یک بکاپ کامل از دیتابیس خود بگیرید.

 

تعمیر و بهینه سازی پایگاه داده در ابزار repair وردپرس

زمانی که به صفحه تعمیر دیتابیس وردپرس می روید، دو بخش تعمیر پایگاه داده و تعمیر و بهینه سازی پایگاه داده را مشاهده می کنید.

هر دوی این بخش ها کار تعمیر دیتابیس را انجام می دهند ولی بخش دوم علاوه بر تعمیر دیتابیس، آن را بهینه تر نیز می کند. توصیه ما استفاده از بخش دوم می باشد.

بر روی دکمه تعمیر و بهینه سازی پایگاه داده (Repair and Optimize Database) کلیک نمایید و منتظر بمانید تا عملیات انجام شود. بر حسب حجم دیتابیس شما، زمان اجرای این عملیات می تواند طول بکشد.

اکنون می توانید پیام تعمیر و بهینه سازی تک تک جداول را مشاهده کنید.

تبریک می گویم. اکنون دیتابیس شما در وضعیت بهتری نسبت به قبل قرار گرفته است و کاربران شما از کار با سایت شما راضی تر خواهند بود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

طراحی افزونه وردپرس